Barzani kadroları sahada: Öcalan’dan sonra Leyla Zana… Hedefleri ne

2019’da CHP’yi HDP’yle ittifak olmakla itham eden AKP, TRT ekranlarına terör örgütü PKK’nın ele başı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan çıkarılarak muhalefete oy vermeme çağrısı yapılmıştı. Öcalan’ı, Kürt kökenli yurttaşların muhalefete oy vermesini engellemek için ekranlara çıkaranlar bugün de Leyla Zana’yı piyasaya sürdü.

DEM Parti’nin 31 Mart yerel seçimlerine kendi adaylarıyla girme kararı muhalefet cenahında tartışmalara neden olmuştu. 2019’daki yerel seçimlerde ve 14-28 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde iktidara karşı konumlanan HDP/DEM Parti, bu defa seçimlere hem kendi adaylarıyla giriyor hem de CHP eleştirilerinin dozunu her geçen gün artırıyor. Ahmet Türk’ün CHP’yi Kürt sorununu çözecek kabiliyette görmediğini açıklaması ve ‘Erdoğan çözer’ ifadesini kullanması üzerine açılım döneminin İçişleri Bakanı ve şimdiki AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala’nın Diyarbakır’da DEM Partililere seslenerek, ‘Sessiz devrimleri birlikte başardık’ demesi dikkat çekmişti. Tuncer Bakırhan’ın da partisinin Erdoğanla diyaloğa hazır olduğunu belirtmesi, iktidarla yürütülen yeni bir açılım pazarlığının kanıtları olarak değerlendirildi. Ancak gözden kaçan bir bambaşka bir nokta var.

BARZANİ’YE YAKIN İSİMLER SAHAYA ÇIKTI
Kürt hareketi içerisindeki iktidar mücadelesinin taraflarından biri terör örgütü PKK ve siyasi uzantıları olmakla birlikte diğer tarafında da Mesut Barzani’nin liderlik ettiği KDP yer alıyor. KDP, Kürt milliyetçisi bir çizgi izleyerek, Kürtlerin bağımsız bir devlete sahip olması gerektiğini düşünürken DEM Parti’nin ileri sürdüğü Türkiye çatısı altında ‘eşit yurttaşlık’ gibi politikalara mesafeli duruyor. DEM Parti’nin bazı sol gruplarla yan yana gelmesini de eleştiren Barzani yanlıları Kürtlerin iktidarla masaya oturması gerektiği düşüncesi ağır basıyor.

Barzani taraftarları DEM’in geçmişte CHP’yle yan yana gelmesini de sert eleştirmişti. Şimdi DEM’in iktidarla yan yana geldiği koşullarda Barzani’ye yakın kadroların vitrinde görünmesi de tesadüf değil. İktidarın muhafazakar Kürt siyasetçilerle birlikte yanında görmeyi tercih ettiği gruplardan biri de Barzaniciler olmuştu. Terörist başı Abdulalh Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan da Barzani’ye yakın bir isim olarak AKP tarafından 2019 yerel seçimleri öncesi TRT ekranlarına çıkarılmıştı.

ZANA: “KÜRTLÜĞÜMÜZÜ BARZANİ’DEN ÖĞRENDİK”
Bugün de sekiz yıldır siyasetten uzak olan Leyla Zana, DEM Parti mitinglerinde boy göstermeye başladı. Zana da Barzani’nin liderliğini benimseyen ismlerden biri olarak tanınıyor. Dört gün önce DEM Parti’nin Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında konuşma yapan Zana, ayrılıkçı Kürt hareketinin iki kanadını yan yana getiren bir cümleyle konuşmasına giriş yaptı. Zana, “Biz Kürtler Melle Mustafa Barzani’den Kürtlüğümüzü öğrendik. Abdullah Öcalan’ın bilinci, felsefesiyle uyandık” dedi.

Yaklaşan yerel seçimlere değinen Leyla Zana, “Seçim yaklaşıyor. Sadece belediye başkanı seçmiyoruz. CHP, AK Parti ve MHP diyor ki, bizim Kürtlere yaptıklarımıza Kürtler razı ki, iradelerini bizimle paylaşıyorlar. Biz de diyoruz ki “hayır”, biz bundan sonra irademizi kendimiz için kullanacağız” diye konuştu.

Zana, Diyarbakır’dan İstanbul seçimlerine dair mesaj vermeyi de ihmal etmedi; “İstanbul, bir müjde bekliyor bu insanlar. Sen en büyük Kürt şehrisin. Tüm herkesin gözü İstanbul’da. İradenin bulanmaması için berrak bir şekilde sandığa yansımasını sağla İstanbul. Günübirlik çıkarları, popülist politikaları değil, bu halkın ve Türkiye halklarının ortak iradesini sandığa yansımasını sağla İstanbul.” dedi.

Leyla Zana DEM Parti İstanbulluların oylarını DEM Adayı Meral Danış Beştaş’a vermelerini istiyor. Ancak kimse DEM Parti’nin İstanbul adayının İBB Başkanı olarak seçilmesini beklemiyor. Çünkü Emek ve Özgürlük İttifakı son genel seçimde İstanbul’da yüzde 12 oy almıştı. Ancak İstanbul adaylarının alacakları oy, AKP’nin hesaplarına göre İmamoğlu’nun seçilmesini engelleyebilir. Tecrübeli bir siyasetçi olan Zana’nın sandığa yansımasını istediği ‘Kürtlerin ve Türkiye halklarının ortak iradesi’ İmamoğlu’nun seçilmemesi olabilir. Böylece Öcalan’ın ekranlara Zana’nın sahalara çıkarılmasıyla hedeflenen siyaset gerçekleşebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x